Mai mult

Şcoala Popenii de Elan in anii regimului comunist 1948-1989

în 1954 la 15 septembrie, ca urmare a cresterii populatiei scolare la interventia Primariei şi a cetatenilor din sat, la Sectia de învatamânt şi Cultura a Raionului Murgeni s-a înfiintat o Şcoala cu un singur post de învatator. Neavând local propriu, la 1 septembrie 1964 cursurile se vor desfasura într-un local închiriat la un cetatean din sat Matei Constantin. Primul învatator a fost Toma Codreanu care era suplinitor necalificat şi va functiona la acesta Şcoala pâna în august 1958. Urmatorul învatator a fost Munteanu Nicolae care era calificat şi a functionat de la 1 septembrie 1958 pâna în august 1963 şi 1966-1968. Acest învatator a depus multa staruinta pentru asigurarea conditiilor material în Şcoala, confectionarea materialului didactic, cuprinderea şi mentinearea tuturor copiilor de vârsta scolara, realizarea lectiilor de calitate reflectate în nivelul corespunzator de cunostinte ale elevilor. Stau marturie în acest sens procesele verbale încheiate de inspectorii scolari în anii 1960, 1961, 1962. De exemplu în 19 decembrie 1959 inspectorul metodist Teodor Hardon consemneaza ca la aceasta Şcoala procesul instructiv - educativ se desfasoara la un nivel bun din punct de vedere metodologic şi în 21 aprilie 1966 seful Sectiei de învatamânt şi Cultura a Raionului Bârlad releva ca frecventa elevilor este buna şi învatatorul se straduieste sa faca un învatamânt de calitate. Nu a neglijat nici activitaea culturala, înfiintând o casa de citit, avea şi o biblioteca scolara de 186 de volume şi 16 cititori din rândul cetatenilor din sat. A reuşit sa organizeze o sezatoare culturala unde a prezentat o recenzie a cartii "Morometii". A avut preocupari şi în privinta perfectionarii pregatirii profesionale, obtinând nota 8,50 la inspectia speciala în vederea prezentarii la examneul de definitivat. în continuare, între 1963-1966 va fi promovat în functia de director la scolala de 8 ani din Tupilati. La aceasta Şcoala în perioada 1963-1966, 1968-1971, 1972-197556 vor functiona cadre necalificate care nu aveau pregatirea de specialitate, metodica, psihopedagogica necesara ca sa desfasoare un învatamânt de calitate. în 1964, inspectorul scolar Gruia Novac constata ca invatatorul care preda la aceasta Şcoala depune straduinta de a se face înteles de catre elevi, dar nu are cunstinte de cultura generala şi de gramatica, ceea ce a condus la o exprimare cu unele greseli, nefacând acordul subiectului cu predicatul, exemplu: "Pasarelele ne aduce foloase". învatatorii necalificati care au functionat la aceasta Şcoala nu erau familiarizati nici cu desfasurarea lectiilor în conditii simultane neglijând alternarea corecta a muncii independente cu cea directa şi dozarea corecta a timpului. O situatie mai grava gaseste inspectorul în ziua de 5 mai 1966 când a constatat ca elevii claselor a III-a şi a IV-a citesc pe litere, nu respecta intonatia, nu stiu punctele cardinale, tabla înmultirii, unitatile de masura. Nivelul necorespunzator de cunostinte al elevilor este cauzat de indisciplina invatatorului care a absentat frecvent de la Şcoala. Aceste lacune în cunostintele elevilor, acumulate în anii 1963, 1967 nu au putut fi remediate în totalitate nici în anul scolar 1966, 1967 de învatatorul calificat din acea perioada. O buna impresie face învatatorul Craciun Ioan, proaspat absolvent al Liceului Pedagogic. Inspectorului scolar care a controlat Şcoala, la 25 octombrie 1975, când constata ca sunt aşigurate conditiile materiale desfasurarii procesului de învatamânt, fiind prezenti toti elevii înscrişi. Elevii de la clasa a IV-a cunosc tabla înmultirii, citesc frumos şi scriu satisfacator dupa dictare. Dupa 1 septembrie 1967, Şcoala se va desfiinta din cauza numarului mic de copii (4 elevi) care vor face naveta la Şcoala Găgeşti aflata la 3 km distanta. (Articol preluat din lucrarea "Scurt istoric al învățământului din comuna Găgești" a domnului profesor de istorie şi director coordonator al şcolilor, Ioan Iacomi)